بی بازنشست...

 

 

 

    بیش از سی سال است که شاغل است اما هنوز قصد دارد در پست خود ثابت بماند ، البته تا آنجایی که خدا به او عمر بدهد !

... تمام زنانی که خانه داری را با لطف به عنوان یک وظیفه به عهده می گیرند بیش از یک عمر کاری زحمت می کشند . شاید به جرات بتوان خانه داری را یک شغل بی بازنشست نامید . مشغله ای پر بها و بی جایگزین که در طول تاریخی که هر کدام از ما به اقتضای سنمان آن را تجربه کرده ایم با گونه های مختلف به اجتماع خدمت نموده است . خانه داران بدون چشمداشت و با جان و دل و با زحمت فراوان در صدد ایجاد فضای مناسب و ایده آل برای بقیه اعضای خانواده هستند که با هیچ عضو دیگری نمی توان جای انها را پرکرد ! کاری که با چندین مهارت خاص اداره می شود . شاید برترین مدیران هم نتوانند  کار یک خانم خانه را عهده دار شوند .

... جایگاه خانه داری به عنوان مشغله ای جدی و یاری دهنده در اقتصاد خانواده شاید برای بسیاری مشخص نشده باشد و بعضا در مقایسه بانوان ، زنان شاغل تحسین هم می شوند ؛ اما این دلیل بر نادیده گرفتن زحمات شایسته زن خانه دار نیست ؛ چرا که در اغلب موارد وجود زن در خانه فواید بیشتر از حضور او در خارج از منزل را به دنبال دارد . بنابراین بسیاری از زنان با نادیده گرفتن پرستیژ اجتماعی حاصله از شغل خارج از منزلشان به امر مهم دیگری چون رتق و فتق امور منزل همت می گمارند که در این بین هزینه های ناشی از این تلاش که از دوش خانواده کاسته می شود را نباید نادیده گرفت . به غیر از تعدادی از خانمها که به علت نداشتن تحصیلات مناسب در منزل مشغولند ، بسیاری از بانوان با وجود تحصیلات عالیه ویا به علت نبود شغل مناسب یا به دلایل خاص به خانه داری مشغولند . یک بانوی فهیم وقتی خانه دار خوبی هم باشد مزایای بسیاری برای خانواده و به مراتب جامعه خواهد داشت . جز تعداد نادری از بانوان که از زمان خود به خوبی استفاده نمی کنند ، اغلب در بهره وری از وقت استادند ! چرا که انجام همزمان چند وظیفه آن هم به موازات هم مدیریت زمان را هم برای زنان به ارمغان می آورد که در این میان تعدادی از خانمها از این فرصت هم غافل نبوده و در کنار شغل مقدس خانه داری ، به خلق هنرها و صنایع دستی مشغولند که نباید از لحاظ اقتصادی آن را نادیده گرفت . به هر حال نگاهبانی و رسیدگی به بخش کوچکی از جامه به هر کدام از بانوان اعطا شده است که در صورت انجام صحیح آن در واقع مدیریت پلکانی در جامعه صورت خواهد پذیرفت و اهمیت این موضوع هم بر هیچ کس پوشیده نیست .

 

 

 

/ 1 نظر / 18 بازدید
Vasa

Salam Webloge khoobi dari yani matalebesh jalebe , amma bad nist az tajarobe ham estefade konim , doroste weblogha harfe dele adama hastan amma bayad beheshoon resid , rasty man tu weblogam filmo serial mifroosham age khasti mitoonam vasat post konam makhsosan LOST va Prison Break age vagt kardi be manam ye sari bezan inam webloge mane : Http://www.vasa.ir